Bosmańska w trakcie przygotowań.
Bosmańska w trakcie przygotowań
23 marca 2016
Pokaż wszystkie

Aparat RTG w gabinecie dentystycznym

Aparat RTG w gabinecie stomatologicznym

Aparat RTG

Aparat RTG w gabinecie dentystycznym  i jego instalacja spędza sen z powiek lekarzom. Zupełnie niepotrzebnie, bo jak się okazuje nie taki diabeł straszny, jak go malują. Przepisy regulowane przez Prawo Atomowe ( Dz. U. z 2012 r., poz. 264 ) są o wiele bardziej przyjazne dla montażu aparatury do zdjęć punktowych czy pantomograficznych i tomografii 3d niżeli dla aparatów ogólnodiagnostycznych.

Minimalna powierzchnia gabinetu RTG z aparaturą stomatologiczną wynosi 8 m2 na jeden aparat np do zdjęć punktowych. Każdy kolejny aparat np pantomograficzny sprawia, że zapotrzebowanie na minimalną powierzchnię wzrasta o 4 m2.

Na podstawie projektu architektonicznego wykonuje się projekt osłon stałych przed promieniowaniem czyli tzw. projekt ochrony radiologicznej.  Obliczenia projektu osłon pokazuje czy trzeba wykonać dodatkowe osłony  ( w przypadku lokali istniejących ) lub jak powinny wyglądać warstwy poszczególnych ścian i płaszczyzn otaczających gabinet rtg ( w przypadku nowo projektowanych obiektów ).

Po montażu aparatów należy wykonać testy odbiorcze, za które jest odpowiedzialny dostawca sprzętu.

Następnie wykonuje się pomiary skuteczności osłon czyli sprawdzić czy to co policzyliśmy potwierdza się w praktyce. Wówczas możliwe będzie wykonanie testów specjalistycznych aparatów rtg,  które są niezbędne do udzielania świadczeń zdrowotnych.

Na końcu tych procedur należy złożyć wniosek do Wojewódzkiej Stacji Epidemiologicznej o udzielenie zgody na uruchomienie stomatologicznej aparatury radiologicznej.
Być może to wszystko brzmi zawile i skomplikowanie, ale Inwestorzy  mogą liczyć na nasze wsparcie.  Pomożemy wdrożyć procedury w Wasze  zawodowe życie.